ASVAB/AFQT Arithmetic Reasoning Practice Test 31

Directions: In this test, you are tested on your ability to use arithmetic. Choose the best answer for each question.

1. According to the scale of a map, 1.5 inches is equal to 60 miles. If the distance between two cities is 2.5 inches, then how far apart are the cities?

2. Elizabeth's utility bills for the last four months were $212.87, $196.23, $189.15, and $206.96. What was the average monthly cost of the utilities?

3. A salesman typically drives 800 miles during his 45-hour work week. If he spends half his time in the car, how many hours does this equal?

4. If Speedy Mechanics charges $45 per hour, and Zippy Mechanics charges $40 per hour, what is the total difference in price if a job were to take 7.25 hours?

5. Three slices of pizza and a drink costs $5.80. One slice of pizza and a drink costs $2.60. How much would two slices of pizza and two drinks cost?

6. A farmer is installing a cylinder-shaped silo that is 20 feet in diameter and 45 feet high. What is the approximate volume of the silo?

7. A football coach would like to provide at least one pint of water to each of his players before practice. If the coach brings two large containers, each filed with 6 gallons of water, then how many pint-sized bottles can the coach fill?

8. Anna has a lemonade stand with 30 cups for sale. She sells one-third of the cups to her friends and half of the cups to neighbors. If she drinks one-sixth of the cups herself, then how many cups does Anna have left?

9. Christian drove 300 miles from Pittsburgh to Philadelphia. If his car gets 25 miles per gallon, and gas is $2.19 per gallon, then how much was the cost of gasoline for his trip?

10. A large group of friends is renting a basketball court for 2 hours. If there are 30 people who want to play, but only 10 people can be on the court at the same time, then how long can each person play?

11. A factory manufactures a product at a cost of 25 cents per unit, and each unit sells for 45 cents. If the factory has a monthly overhead cost of $5,000, then how many units of product must the factory sell each month to make a profit?

12. Lisa is three years younger than Mary. Carrie is five years older than Mary. The sum of all of their ages is 62. How old is Mary?

13. A four-digit code must be used to turn off a security alarm. If each of the four digits is a number between 0 and 9, then how many code combinations are possible?

14. Nina works for a zoo and needs to fill a rectangular aquarium with water. How much water will be added if the aquarium measures 3 feet by 2 yards by 6 inches?

15. Jordan would like to repave his driveway that is 18 feet wide, 50 feet long, and 3 inches thick. Concrete costs $100 per cubic yard and labor costs $5 per square foot. What is the cost of labor to repave the driveway?

All content of site and practice tests © 2021 Max.
Quick View

ASVAB Practice Tests

AFOQT Practice Tests